Teknoloji

560.000 kilometrelik kuyruğu olan bir gezegen keşfedildi

Gökbilimciler evrende 5.500’den fazla gezegen keşfettiler. Ancak keşfedilen her yeni gezegen bizi şaşırtmaya devam ediyor. En son sürpriz ise onun arkasında takip eden 550.000 kilometrelik kuyruklu yıldız benzeri kuyruktur. dış gezegen WASP-69Bolmuş.

Jüpiter’den biraz daha büyük olan WASP-69b, gökbilimciler tarafından sıklıkla görülüyor. sıcak jüpiter denir. Güneş sistemimizin en büyük gaz devinden daha az kütleye sahip olan bu ötegezegen yalnızca kendi yıldızının etrafında dönüyor 3.9 Dünya günleri tamamlar. WASP-69b en yaygın ötegezegen türlerinden biri olmasına rağmen büyük kuyrukMutlaka sıradan değil.

Gökbilimcilerin dikkatini dış gezegene çeken de bu kuyruktu. Daha yakından gözlemlendiğinde kuyruğun aslında gezegenin atmosferinden sızdığını ve yıldızının yarattığı yıldız rüzgarlarına yakalandığını keşfettiler. Bu inanılmaz derecede benzersiz bir görüntüydü ve gezegenden kopan elementin bir kuyruklu yıldızın kuyruğuna dönüşmesine neden oldu.

Bazı dış gezegenler atmosferlerini sızdırabilir.

Araştırmacılar WASP-69b’nin saniyede 200.000 tona kadar kütle kaybedebileceğini tahmin ediyor. Ancak bu orana rağmen araştırmacılar, gezegenin yıldızın ömrü boyunca atmosferinin büyük bir kısmını koruyacağını öne sürüyor.

Bu, gezegeni ve kuyruklu yıldız benzeri kuyruğunu son derece ilginç görüş noktaları haline getiriyor. Bu gezegenlerin çoğuna sıcak Jüpiterler de denir ve hepsi yıldızlarına nispeten yakındır ve bu konumları kuyruk oluşumuna katkıda bulunur.

Ancak araştırmacılar atmosferik kütle kaybının evrensel bir özellik olduğunu belirtiyor. WASP-69b bu özelliği kolayca yakından incelemek için mükemmel bir fırsat sunuyor. Ayrıca bu ötegezegen, bu tür benzersiz senaryolarda gezegen oluşumu hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olabilir.

Keşif, The Astrophysical Journal’da yayınlanan bir çalışmada özetlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu