Haber

Bakan Kurum, Kağıthane’de kentsel dönüşüm konutlarının kura çekimi töreninde konuştu Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen depreme ilişkin, “Eğer ağır hasarlı binamız varsa da daha önce Van’da, Bingöl’de, Elazığ’da, İzmir’de olduğu gibi Düzce’mizde de gereken inşaatları en süratli halde başlatacağız ve vatandaşlarımıza öbür zelzelelerde olduğu üzere yeniden konutlarını teslim edeceğiz.” dedi.

Kurum, Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen konutların kura çekimi törenindeki konuşmasında, Düzce’de saat 04.08’de meydana gelen, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere çevre illerde hissedilen 5,9 büyüklüğündeki depremden etkilenen vatandaşlara “geçmiş olsun” dileğinde bulundu.

Depremden çabucak sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ilgili tüm kurumların afet alanında çalışmalara başladıklarını belirten Kurum, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak hasar tespit çalışmalarını başlatmak üzere 37 grup, yapı izleme aygıtları, taşınabilir laboratuvarları ve uyum araçlarını bölgeye sevk ettiklerini söyledi.

Hızlı bir formda gruplarla hasar tespit çalışmalarını yaptıklarını lisana getiren Kurum, “Hasar gören binalarımızda tespit çalışmalarımızı inşallah çok kısa bir süre içerisinde tamamlayacağız. Bu hasar tespitleri tamamlanıncaya kadar vatandaşlarımızın güvenliği için evlerine girmemelerini önemle rica ediyoruz. Yaralı kardeşlerimize Allah’tan şifalar diliyoruz. İnşallah en kısa zamanda sağlıklarına kavuşurlar.” diye konuştu.

Kurum, 1999’daki Düzce depreminden sonra başlatılan kapsamlı dönüşüm çalışmalarının bugün olumlu sonuçlarını net bir şekilde gördüklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Özellikle son 20 yılda yaptığımız düzenlemelerle beraber Düzce’deki binalarımızın yaklaşık yüzde 75’ini yenilemiş ve yapı stokunu bu sayede depreme güvenli hale getirmiş durumdayız. Görüyoruz ki Düzce depreminde hiçbir vatandaşımız hayatını kaybetmedi, burada çok şükür bir yıkım olmadı. Hasar gören binalarımız var. Tabii ki hasar görenlerle ilgili hasar tespitlerimizi yapacağız. Eğer ağır hasarlı binamız varsa da daha önce Van’da, Bingöl’de, Elazığ’da, İzmir’de olduğu gibi Düzce’mizde de gereken inşaatları en süratli biçimde başlatacağız ve vatandaşlarımıza öbür sarsıntılarda olduğu üzere tekrar meskenlerini teslim edeceğiz.”

Şehirleri, azim ve kararlılıkla depreme hazırlamaya devam edeceklerini belirten Kurum, programın ardından Düzce’ye gideceklerini ve depremin merkez üssünde tespitlerde bulunacaklarını, vatandaşlarla bir araya geleceklerini kaydetti.

“Ocak ayı prestijiyle konut ve iş yerlerini teslim etmeye başlıyoruz”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ortaya koyduğu “Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm” sloganıyla ülkenin dört bir yanında riskli yapıları dönüştürdüklerini, şehirleri yeniden imar, inşa ve ihya ettiklerini anlatarak, kentsel dönüşüm çalışmalarının en süratli şekilde devam ettiği şehirlerin başında da İstanbul’un geldiğini belirtti.

Kağıthane’deki kentsel dönüşüm projesinin önemine dikkati çeken Kurum, Yahya Kemal Mahallesi’nde istinat duvarının kaymasıyla bir binanın çöktüğünü anımsattı. Kurum, olayın akabinde bu alandaki 757 bağımsız kısımdan oluşan 134 yapıyı çabucak tahliye ettiklerini ve yıkımlarını gerçekleştirdiklerini, hak sahiplerine ve kiracılara taşınma ve kira yardımı yaptıklarını anlattı.

Bölgeyi riskli alan ilan ederek, dev bir kentsel dönüşüm sürecini başlattıklarını kaydeden Kurum, 688 konut ve 57 dükkan olmak üzere 745 bağımsız kısım için başlattıkları çalışmaları nihayete erdirdiklerini, mahalleyi öteki mahallelere ve İstanbul’a örnek olacak bir şehircilik yapıtına kavuşturduklarını lisana getirdi.

Bakan Kurum, bugün yeni yuvaların ve dükkanların kuralarını çekerek hak sahiplerini belirleyeceklerini aktararak, “İnşallah ocak ayı prestijiyle konut ve iş yerlerini değerli Yahya Kemal sakinlerine teslim etmeye başlıyoruz. Tapulu hak sahibi vatandaşlarımızın borçlanma bedeli ortalama 220 bin lira, başka kardeşlerimizin ortalama borçlanma bedeli 320 bin lira olacak. Ödemeler ise Haziran 2023’te başlayacak. Burada 15 yıl vadede vatandaşlarımız artık aidat öder gibi varsa eğer kalan borçları, bazı vatandaşlarımızın hiç borcu çıkmıyor. Çünkü oradaki enkaz bedelleri yüksek olduğu için. Dolayısıyla borcu çıkan vatandaşımız da 15 yıl vadede kira, aidat öder gibi borçlarını ödeyecekler.” ifadelerini kullandı.

“Dönüşüm çalışmalarımıza olanca hızıyla devam ediyoruz”

İstanbul’u sarsıntıya hazırlamak için özel dalla bir arada 695 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdiklerini kaydeden Kurum, Fikirtepe’de 15 bin konuttan oluşan dev bir kentsel dönüşüm projesi başlattıklarını, Gaziosmanpaşa’da binlerce yeni yuvanın çalışmalarını başlattıklarını anlattı.

Esenler’de 60 bin konutluk en önemli dönüşüm projelerinden birini başlattıklarını, Türkiye’nin birinci akıllı kentini inşa ettiklerini aktaran Kurum, “Çamlıca Mescidi ve etrafında, Kirazlıtepe, Ferah ve Mehmet Akif Ersoy mahallerinde dönüşüm konutu sayımız 4 bine ulaştı. Kartal’da kendiliğinden yıkılan bir binamız vardı. Onun etrafında da şu an dönüşüm sayımız 1500’e ulaştı. Üsküdar’ımızın hemen yanı başında Ataşehir’de Şerif Ali Çiftliği’nde yıllardır beklenen kentsel dönüşüm projesini kararlılıkla sürdürüyoruz. Zeytinburnu Beştelsiz ve Telsiz mahallelerinde, Bağcılar’ımızda Demirkapı Mahallesi’nde, Güngören Tozkoparan Mahallesi’nde, Üsküdar’ımızda, Ümraniye’mizde, Sultanbeyli’mizde dönüşüm çalışmalarımıza olanca hızıyla devam ediyoruz.” bilgilerini paylaştı.

Bakan Kurum, birkaç hafta önce Beykoz Tokatköy Mahallesi’nde 776 yeni yuva ve 47 dükkanın, Beyoğlu Okmeydanı’nda 778 konut ve 161 dükkanın temellerini attıklarına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Bütçede bize soruyorlar, diyorlar ki, ‘Beykoz’da, Okmeydanı’nda, Kağıthane’de rant var.’ Bu projede, Okmeydanı’nda, Beykoz’da devletimizin bu projelere yüzde 50-60’a yakın sübvansiyonu söz konusu ki bugünkü rakamlarla. Biz buradan mahallede oturan vatandaşlarımız dışında hiçbir vatandaşımızı buraya getirmiyoruz. Burada hak sahibi kimler varsa yine onlar oturacak. Yüzde 65 sübvansiyonla Kağıthane’de alıyorlar, varsa şayet borçları 15 yıl vadede ödüyorlar. ‘Yahya Kemal Mahallesi’nde bu projeyi 2 yıl içerisinde tamamlayacağız.’ dedik. Şimdi soruyorum o muhalefete, gelsinler baksınlar, ‘Kağıthane’deki dönüşüm projesinde neresinde rant vardır, neresinde vatandaşımızın lehine olmayan bir adım vardır?’ Gelsinler, söylesinler. Söyleyemezler zira büsbütün algı ve iftira peşinde koşuyorlar.”

“Tamamını Mart 2023 tarihine kadar tamamlayacağız”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 12 Eylül’deki açıklamasıyla 81 ilde başlattıklarını ve 500 bin sosyal konut, 1 milyon arsa ile 50 bin iş yeri projesini milletle paylaştıklarını anımsattı.

Konut kampanyasına gençlerden emeklilere, engellilerden şehit yakını ve gazilere 5 milyon 135 bin geçerli başvuru yapıldığını aktaran Kurum, “Allah’a hamdolsun, bu sayılar vatandaşlarımızın projeye sahip çıktığını, ne kadar doğru bir iş yapıldığını gösteriyor. İlk etapta inşa edeceğimiz 250 bin sosyal konutumuzun 50 binini İstanbul’umuza kazandırıyoruz. En kısa vakitte kuralarımızı çekeceğiz. Açıkladığımız günden 40 gün sonra projemizin temellerini Ankara’da büyük bir coşkuyla sayın Cumhurbaşkanı’mızın teşrifleriyle attık. Birinci kuralarımızı da 7 Kasım’da çekmeye başladık. Tamamını Mart 2023 tarihine kadar tamamlayacağız. İnşallah tüm yuvalarımızı, konut emlakımızı kelam verdiğimiz üzere 2 yıl içerisinde tamamlayarak vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.” diye konuştu.

Bu projelerin devlet-millet dayanışmasının değerli örneği olduğunun altını çizen Kurum, millet bahçeleri yaptıklarını bu bahçelerin zelzelede toplanma alanı görevi gördüklerini söyledi.

Kurum, gittiklerini her afet bölgesinde vatandaşların yaralarını sardıklarını, hiçbir afette kimseyi aç açıkta bırakmadıklarını, devlet ve millet el ele vererek tüm problemlerin üstesinden geldiklerini söz etti.

Türkiye’nin bir zelzele ülkesi olduğunu, bu nitekim hareketle son 20 yılda gerek yapı kontrolü gerekse sarsıntı dönüşümü manasında çok kıymetli uzaklıklar kat ettiklerini belirten Kurum, şunları kaydetti:

“Deprem hayatımızın bir gerçeğidir ve siyaset üstü bir husustur. Bu sıkıntıya 85 milyon olarak birebir hassasiyetle yaklaşmalıyız. Biz sarsıntıya hazırlık noktasında yapılacak bütün çalışmalara, her vakit olduğu üzere bugün ve yarın da öncü olmaya, dayanak vermeye hazırız. Beklentimiz bütün belediyelerimizin bu bahse, kentsel dönüşüme, zelzele dönüşümüne tıpkı hassasiyeti göstermesidir. Bu yüzden belediyelerimizin aziz milletimize vaat ettiği, taahhüt ettiği dönüşüm kelamlarını, kentsel dönüşüm projelerini acilen hayata geçirmeleri gerekmektedir. Zelzele ihmale gelmeyen ve telafisi olmayan bir gerçektir. Kentlerimizi sarsıntılara, afetlere karşı koruyacak, geliştirecek ve geleceğe taşıyacağız. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ilan ettikleri ‘Türkiye Yüzyılı’na uygun, afetlere karşı güçlü, kimlikli, çevreci kentlerimizi inşa etmeye bugün olduğu üzere inşallah 2023 seçimlerinden sonra da inşallah çok daha güçlü bir biçimde devam edeceğiz.”

Törene, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Toplu Konut Yönetimi (TOKİ) Lideri Ömer Bulut, Kağıthane Belediye Lideri Mevlüt Öztekin, AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe ve birtakım vatandaşlar katıldı.

Konuşmaların akabinde, noter huzurunda kura çekimleri yapılırken Bakan Kurum, temsili olarak hak sahibi vatandaşlara anahtarlarını teslim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu