Haber

Başörtüsüne ilişkin anayasa değişikliği teklifi 336 milletvekilinin imzasıyla TBMM’ye götürüldü.

AK Parti, MHP ve Büyük Birlik Partisi saflarından 336 milletvekilinin imzasıyla hazırlanan başörtüsü anayasa teklifi, AK Parti Küme Başkan Yardımcısı Hasret Varlıklı ve beraberindeki heyetin öncülüğünde bugün Meclis’e getirildi.

“Helâl Alalım”

Teklif komisyona sunulmadan önce AK Parti’den Özlem Zengin açıklamalarda bulundu. “Başörtüsü meselesine paçavra diyenler bu meseleyi hiç anlamadılar. Nasıl bir travma olduğunu anlayamıyorlar. 90’lara geldiğimizde başka boyuta geçtik. Nihayetinde şunu söyleyebilirim ki biz, Başörtülü kadınlar, dini hassasiyetleri olan insanlar için bir işaretti.Bu anayasa teklifi Meclis’in bir işaretiydi.Geçse de bunları konuşmaya devam edeceğiz.

“BU SORUNU GERÇEKTEN ÇÖZÜYORUZ”

Zengin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu konuda en çok arzu ettiğimiz şey anlaşılmak. Biz aslında bu sorunu özellikle siyasetin gücüyle çözdük. Türkiye’de kanun olarak başörtüsü yasağı diye bir kanun yoktu. Bazı temel haklardan yararlanmak istediğimizde temeller ortaya çıktı: Bir meslek Başörtüsü takmak avukatlara ‘mesleğe yakışmayan bir tavır’ denildi.

“ÖZAL BU SORUNU ÇÖZMEK İÇİN ÇOK ÇALIŞTI”

Rahmetli Özal bu sorunu çözmeye çalıştı. Yönetmelikte değişiklik yaptı. YÖK, Kanunda değişiklik yaptı. Bunlar Anayasa Mahkemesi’ne götürüldü. ‘Yorumla ret’ şeklinde karar verildi.

Bunlar, bu acılar o kadar büyüdü ki, bununla birlikte AK Parti’nin kuruluşunda yaşanan bu acıların da büyük bir imzası var. AK Parti’nin siyasi tezlerini anlatacak olursak en büyük tez budur. Hamurumuzda var. Bizim çabamız sonradan değil. Vesayetin etkisi uzun süre devam etti. 2008 yılında o dönemde AK Parti ve MHP bir araya gelerek anayasa değişikliği yaptı. Biz seçim kazanmak için bir araya gelen iki parti değiliz. 2008 yılında gündeme geldik ve anayasa değişikliği yaptık.

“2013’TEN BU YANA YASAKLAR HAFİFLATILDI”

Bu anayasa teklifi, referanduma gitmeye gerek kalmadan TBMM’den geçti. Vesayet merkezleri daha hareketliydi, hemen harekete geçildi. Bir araya gelip harekete geçtiler. Anayasa Mahkemesi’ne giderek iptal davası açtılar.

Türkiye’de bu yasaklar aslında 2013’ten itibaren hafifledi. Uzun yıllar kendi aramızda tartıştık. Aslında herhangi bir ayar yapmamıza gerek yok. Başı açık kadın için böyle bir şey yokken, başörtülü kadın için neden olsun ki.

Detaylar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu