Haber

Cumhuriyetin 100’üncü yılı nedeniyle 81 öğrenci koşarak taşıdıkları bayrağı müzeye teslim etti.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) İzmir’de düzenlediği ‘Cumhuriyete Saygı 100. Yıl Bayrak Koşusu’na katılan 81 öğrenci, 28 kilometre yol kat ederek Türkiye’nin ilk ve tek bayrak müzesi olan DEÜ Bayrakoloji ve Türk Bayrakları Müzesi’ne ulaştı. Taşıdıkları bayrağı teslim etti.

DEÜ, Cumhuriyetin 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında Türkiye’nin 81 farklı ilini temsilen 81 öğrencinin katılımıyla ‘Cumhuriyete Saygı 100’üncü Yıl Bayrak Koşusu’ düzenlendi. İzmir’in kurtuluşunu temsil eden öğrenciler Bornova Belkahve’den Konak Cumhuriyet Meydanı’na, oradan da Buca’ya koştu. 81 ili temsil eden öğrencilerin üzerine memleketlerinin isimleri yazıldı. Bayrağı 2’li gruplar halinde polis ekipleri eşliğinde birbirlerinden belli mesafelerle alan öğrenciler, son olarak Buca’daki DEÜ Bayrakoloji ve Türk Bayrakları Müzesi’ne ulaştı. 28 kilometre yol kat ederek Türkiye’nin ilk ve tek bayrak müzesine ulaşan öğrenciler, taşıdıkları bayrağı teslim ettiler.

‘BU OLAYLAR ONLARIN SAYESİNDEDİR’

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Cumhuriyetimizin 100. yılında bayrağımıza saygı kapsamında bu etkinlik düzenlendi. Spor 81 ilimizi temsil eden fen bilgisi öğrencilerinden oluşan gençlerimiz Belkahve’den bayrağımızı alarak koşuya başladı. Bu koşu Türkiye’nin ilk ve tek bayrak müzesi Buca’da sona erdi. Bayrak müzemize teslim edildi. Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin kurulduğu şartları anımsatarak, kurtuluş mücadelemize, şu anda büyük bir zulüm altında olan Filistin dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden destek aldığımızı hatırlatmak isterim. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitlerimize, silah arkadaşlarına, gazilerimize ve herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Eğer şu anda burada bu konuşmayı yapıyorsak, etkinlikler yapıyorsak; Onlara teşekkürler. Bunun farkındayız. Bir devlet üniversitesi olarak tüm değerlerimizi yaşatmanın, hatırlatmanın ve daha da yaygınlaştırmanın misyonumuz olduğunun bilincindeyiz. “Farkındalık artacak” dedi.

‘BİZİM İÇİN GURUR KAYNAĞI OLDU’

DEÜ Bayrakoloji ve Türk Bayrakları Müzesi’ne dikkat çeken Prof. Dr. Hotar, “Biz bayrağı için canını tereddüt etmeden feda eden bir milletin mensuplarıyız. Ancak müzemiz yoktu. Bize nasip oldu. Türkiye’nin ilk ve tek bayrak müzesini Buca’daki tarihi bir konakta kurduk. Bu yarışın burada bitmesiyle gurur duyuyoruz. “Kaynak oldu” dedi. Öğrencilerden Ceyhan Çelik, bayrağı taşımak için koştuklarını söyledi. 81 ilde Cumhuriyet çocukları olarak onu sonsuza kadar taşıyacaklar.

Teslimat töreninin ardından etkinliğe katılanlar müzeyi gezdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu