Haber

Depremde Hasar Gören Araçlar Ne Olacak? Sigorta Şirketleri Değer Kaybını Öder mi?

Deprem sonrası çöken binaların yanı sıra çok sayıda araç da hasar gördü. Gaziantep Sigorta Acenteleri Birliği Lideri İhsan Yiğit, ‘Değerleme kayıpları, çifte kazalarda kusurlu olanın kusursuz tarafa verdiği zarar tutarının ödenmesi durumudur. Dolayısıyla burada bir kusur olmadığı için amortisman ödemesi yapılmamaktadır.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük deprem 10 ilde yıkıma neden oldu. Deprem nedeniyle binlerce bina enkaza döndü, on binlerce insan hayatını kaybetti. Deprem bölgelerinde mağdurların barınması ve günlük yaşamlarını devam ettirebilmeleri için de seferber oldu. Deprem sonrası çöken binaların enkazını kaldırma çalışmaları sürerken, hasarlı araçlar ya sahipleri tarafından ikinci el araç satış yerlerine bırakıldı ya da tamir edilmek üzere sanayi sitelerine gönderildi.

Araç sahiplerinin yanlış anladığı bazı iddiaların olduğunu gündeme getiren Gaziantep Sigorta Acenteleri Birliği Başkanı İhsan Yiğit, depremde hasar gören araçların zorunlu trafik sigortasının masrafları karşılayacağını düşündüklerini, bunun yanlış.

Deprem sigortası yaptıranlarda kasko ile ilgili iki farklı konunun olduğunu belirten Yiğit, en çok merak edilen şeyin maliyet kaybı olduğunu kaydetti. Fiyat kaybının, çifte kazalarda kusurlu olanın kusursuz tarafa verdiği zararın bedelinin ödenmesi durumu olduğunu belirten Yiğit, kusur olmadığı için fiyat kayıp ödemesi yapılamayacağını belirtti.

İşte hasarlı araçlarla ilgili açıklama:

“Sarsıntı nedeniyle hurdaya dönen veya hasar gören araçlarla ilgili birçok yanlış bilgi var. Yanlış anlaşılmalar da var, bu tarafta pek çok söylenti dolaşıyor. Bunun düzeltilmesi gerekiyor. Depremde kısmen hasar gören araçlarla vatandaşlar, deprem nedeniyle zorunlu trafik sigortasının karşılanacağını düşünüyor. Bu tamamen yanlış bir bilgi maalesef sigorta şirketleri bu tür hasarları karşılamıyor. Maalesef vatandaşlar sigorta şirketlerine herhangi bir hak talebinde bulunamayacak. Bazı sigortalılar Gaziantep’te deprem olmayacağı inancıyla kasko kapsamına almıyor. İstisna da olsa deprem teminatı alan vatandaşlarımız var. Deprem sigortası olmayan vatandaşlar hasar talebinde bulunamayacak. Tabii sarsıntı garantisi de olan vatandaşlarla ilgili 2 farklı konu var. Birincisi pert araç, diğeri kısmi hasarlı araç. Elbette enkaz altındaki her araç pert sayılmaz. Enkaz altındaki araçta minimum hasar miktarı yüzde 60. Kısmen hasarlı da olsa aracını istediği serviste yeniden yaptırabilir. Pert durumunda aracın piyasa fiyatı belirlenir. Uzmanlar, farklı sitelerden ve araba galerilerinden ortalama bir cari fiyat belirler. Bu numara vatandaşa gönderiliyor, kabul ederse ücreti ödeniyor. Pert araçlarda fiyat kaybı söz konusu değildir. Çünkü sigortalıya aracın rayiç değeri ödenir. Kısmi hasarlı araç için değer kaybı sigorta poliçemiz tarafından karşılanmamaktadır. Maliyet kaybı kısmında da yanlış anlaşılan konular var. Kasko sigortasının da zararı karşıladığı şeklinde bir yanılgı var. Değer kayıpları, çifte kazalarda kusurlu olanın kusursuz tarafa verdiği zararın bedelinin ödenmesi durumudur. Burada bir kusur olmadığı için rastgele bir değer kaybı ödemesi söz konusu değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu