Haber

DİTİB Mescid-i Aksa Camii Almanya’da dualarla açıldı

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) eyaletinin Schwelm kasabasında, Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği (DİTİB) Mescidi Aksa Camii dualarla ibadete açıldı.

Schwelm Belediye Başkanı Stephan Langhard açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Schwelm farklı milletlerden ve kültürlerden sakinleriyle zengin bir yer. Bu cami aynı zamanda buraya zenginlik katan ikinci mabet. Schwelm gelişiyor ve yeni ibadethaneniz de burası. Onlardan biri. Cami Schwelm’in bir parçası. Schwelm’deki Türk-İslam toplumu adına çok mutluyum.” ifadesini kullandı.

Ennepe-Ruhr Bölge Valisi Olaf Schade, “Cami cemaati olarak sizler için çok büyük bir gün, Schwelm şehri için hayırlı bir gün. İbadethaneler kültürümüzün bir parçası haline geldi. Camilerin yapılmasında emeği geçenleri tebrik ediyorum.” cami inşaatı.” dedi.

Türkiye’nin Essen Başkonsolosu Taylan Özgür Aydın, mescitlerin birlikte yaşama kültürünün en güzel örneklerinin yaşandığı yerler olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu cami, kasabanın ve Schwelm’de yaşayan Müslümanların ayrılmaz bir parçası olacak, insanların birbirlerinin kültürlerini ve dinlerini tanıyabilecekleri, birlikte bayramlaşabilecekleri ve birlikte güzel vakit geçirebilecekleri bir buluşma ve buluşma yeri olacak. Camiler sadece mekanlardan ibaret değil. ibadet yerleri değil, aynı zamanda sosyal kaynaşma yerleri olarak hizmet eden yerlerdir.

DİTİB Genel Başkanı Muharrem Kuzey, mescitlerin toplanma, konuşma, buluşma ve fikir alışverişi yerleri olduğunu belirtti. söz konusu.

Konuşmaların ardından caminin açılış kurdelesi dualarla kesildi ve cami ibadete açıldı.

2.000 metrekare alan üzerine inşa edilen ve 500 metrekare ibadet alanına sahip olan caminin inşaatı 5 yıl sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu