Ekonomi

Eli Lilly ve UPS bilançoları, SoftBank’ın sürpriz zararı, BİST 100’ün yeni rekoru: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – ABD hisse senedi vadeli işlemleri, Eli Lilly ve UPS’in sonuçları da dahil olmak üzere bir dizi yeni kazanç raporu öncesinde düşüş gösteriyor. SoftBank ise amiral gemisi Vision Fund’ın rakamlarındaki toparlanmaya rağmen çeyrekte sürpriz bir kayıp yaşadı. Tesla’nın hisseleri, baş finans görevlisinin ayrılacağı haberinin ardından düştü. BIST 100 güne 7.495,65 puanla rekorla başladı.

1. Vadeli işlemler düşüşte

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, yatırımcılar yeni fayda raporlarını beklerken düştü.

Dow%0.23, S&P 500%0,29 ve Nasdak 100%0,35 değer kaybetti.

Wall Street’teki başlıca endeksler Pazartesi günü yükseldi: gösterge S&P 500Ve Nasdaq Kompozit art arda dört günlük düşüşün ardından toparlandı. 30 hisseden oluşan Dow Jones Sanayi Ortalamasıhaziran ortasından bu yana en iyi gününü yaşadı.

büyük veri firması Palantiryapay zeka hizmetine artan talep sayesinde gelir hedefini yükseltirken. cheggÜç aylık satışlar, ChatGPT’nin müşteri büyümesine zarar vermesiyle ilgili endişeler azaldıkça azaldı. tahminleraşıldı.

2. Eli Lilly ve UPS rapor verecek

ilaç üreticisi Eli Lillyve lojistik şirketi Birleşik Parselhizmet(UPS), rapor edilecek en büyük markaların ortasında yer alıyor.

Eli Lilly için, yatırımcılar muhtemelen Alzheimer hastalığı tedavisinin ruhsatlandırma süreci hakkında güncellemeler almak isteyeceklerdir.

Şirketin geçen ay yaptığı duyuruya göre, bir Faz III çalışması, donanemab ilacının hastalığın hafif formlarından muzdarip hastalarda bilişsel gerilemeyi önemli ölçüde yavaşlattığını gösterdi. Eli Lilly, ABD Gıda ve İlaç İdaresi de dahil olmak üzere yasal onay için dosyalamaya başlayacağını söyledi.

UPS, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm paket gönderilerinin yaklaşık dörtte birinin sevkiyatını kesintiye uğratabilecek potansiyel bir grevi önlemek için 340.000 personelle geçici bir anlaşmaya vardı.

Teamsters sendikası, UPS çalışanlarının grubun ünlü yeni kamyon modellerinde klima da dahil olmak üzere daha iyi ücretler ve çalışma koşulları talep ettiğini söyledi.

CNBC tarafından sağlanan FactSet verilerine göre S&P 500 listesindeki şirketlerin yaklaşık %85’i üç aylık raporlarını paylaştı. Böylece öfke son evrelerine giriyor.

3. SoftBank, Vision Fund’daki toparlanmaya rağmen çeyreklik zarar bildirdi

SoftbankVizyon Fonu yatırım kolu, teknoloji değerlemelerindeki toparlanma sayesinde iyileşme gösterse de, üçüncü çeyrekte beklenmedik bir dönüş yaptı. zararaçıkladı.

milyarder yatırımcı Masayoshi Oğlu SoftBank Group liderliğindeki şirket, Nisan-Haziran döneminde 477,6 milyar yen (yaklaşık 3,3 milyar $) kaybetti. Analistler 75 milyar yen kar bekliyorlardı.

Alibaba GrubuVe T-Mobil ABDgibi şirketlerdeki büyük hisselerin değerindeki düşüş

Ancak dünyanın en büyük teknoloji odaklı yatırım fonu olan amiral gemisi Vision Fund birimi, çip tasarımcısı ARM’nin bu yılın sonlarında planlanan halka arzından önce ARM’nin değerlemesindeki artışın ardından üst üste beş çeyrek kaybettikten sonra yeniden kâr elde etti.

Uber Teknolojilerive fintech şirketi Revolut gibi yüksek profilli teknoloji oyuncularını destekleyen bölüm, önceki çeyrekte 237 milyar yen zarar etti.

Yatırımcılar, Big Tech hisselerinin bu yılki yükselişini sağlayan yapay zeka coşkusunun SoftBank’ın getirilerini de destekleyip desteklemeyeceğini merak ediyor.

4. CFO’nun ayrılmasından sonra Tesla hisseleri düştü

Elon Musk, Finans Direktörü Zachary Kirkhornayrılacağını açıkladıktan sonra teslahisseleri düştü

Düzenleyici bir dosyaya göre Tesla emektarı ve fikstürü Kirkhorn Cuma günü resmen istifa etti. Ancak Teksas merkezli Tesla yaptığı açıklamada, Kirkhorn’un “pürüzsüz bir geçiş” sağlamaya yardımcı olmak için yıl sonuna kadar şirkette kalacağını söyledi.

Kirkhorn’un yerine geçen, mevcut Muhasebe Müdürü Vaibhav Tanejaalacak.

Tesla hisselerindeki düşüş, Rivian OtomotivVe Berrak Grup elektrikli araç sektöründeki genel düşüşün bir parçası. Her ikisi de %3’ten fazla düştü.

Öte yandan Musk, bu hafta eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X’te “boynuna [ve] sırtının üst kısmına MR çekileceğini” duyurdu.

Kendisini kurumsal sorumluluklarının çoğundan uzaklaştırabilecek “ameliyat olması gerekebileceğini” belirtti. Musk, ameliyatın Meta PlatformlarCEO Mark Zuckerbergile yaptığı maçtan önce olması gerekebileceğini de sözlerine ekledi.

5. Petrol fiyatları zayıf Çin verilerinin ardından düştü

Petrol fiyatları, Çin’in zayıf ticaret rakamları öncesinde düştü. Gün içerisinde ABD’nin yeni stok rakamları paylaşılacak.

Özellikle en büyük ham petrol ithalatçısı Çin’de Temmuz ayında petrol ithalatı aylık bazda %18,8 azaldı. Toplam ithalatyıllık bazda %12,4, bu da %5’lik tahminden daha şiddetli. ihracat, %14,5, %12,5 olan beklenenden daha keskin bir düşüş yaşadı.

ortada Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD ham petrol stokları için varsayımını seansın ilerleyen saatlerinde açıklayacak ve geçen haftaki büyük düşüşün ardından bir düşüş daha göstermesi bekleniyor.

WTI%1,1 düşüşle 81,02 dolardan işlem görürken brent%1,2 düşüşle 84,36 dolara geriledi.

6. Borsa İstanbul güne rekorla başladı

BIST 100 endeksi güne %0,34 artışla 7.495,65 puandan başladı.

Yeni güne yeni bir top ile başlamak BİST 100 Dün %1’e yakın fiyat artışıyla günü 7.470 puandan kapattı. Gün içinde 7 bin 400 bandında hareket eden endeksin günlük işlem hacmi 126 milyar TL olarak kaydedildi.

Borsa İstanbul’da dünkü işlemlerde 331 hisse yükselirken, 152 hisse günü düşüşle kapattı.

Dün öne çıkan branş %7’lik değer artışı görülen nakliye oldu. Petrokimya ve elektrik ise günü %1’in üzerinde fiyat kayıplarıyla kapattı. Bankalar ise %0,4 ile ortalamanın altında artış kaydetti.

BIST 100, bu haberin yazıldığı tarihte %0,47 düşüşle 7.436,61 puandan işlem görüyor. Bankalar endeksi%0,89 artışla 6.700,98 puana ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu