Haber

Fahrettin Altun: Dezenformasyonun özgürlüğü olamaz!

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı’nda, Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) ile ortak düzenlenen Dijital Medya Paneli’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Yalanın, terör propagandasının, nefret söyleminin ve sistematik dezenformasyonun özgürlüğü olamaz” dedi.

Altun, günümüzde teknolojik gelişmelerin oluşturduğu muazzam değişim ve dönüşümün izlerini, iktisattan medyaya, milletlerarası ilgilerden toplumsal etkileşimlere kadar bütün alanlarda hissettiklerini söyledi. Bu değişimin bir boyutunun da “dijitalleşme” olduğuna dikkati çeken Bağlantı Lideri Altun, dijitalleşmenin kuşatıcılığı nedeniyle birçok kişinin bu çağı dijital çağ olarak tanımladığını belirtti.

Dijitalleşmenin kendisini en ağır halde hissettirdiği bölümlerin başında ise medya kesiminin geldiğini vurgulayan İrtibat Lideri Altun, “Günümüzde internet ve dijital teknolojiler üzerine yükselen bir ‘yeni medya’ gerçeğiyle karşı karşıyayız. Dijital medya mecraları elbette bilgiye erişim, demokrasi ve katılımcılık manasında kıymetli kazanımlar sağlıyor. Dijital medya teknolojilerinin bir tarafıyla bilgiye erişimi kolaylaştırdığı ve bu haliyle de bilgiyi demokratikleştirdiği de bir gerçektir. Lakin bu mecralar birebir vakitte, kişilik haklarından ulusal güvenliğe, hakikatin çarpıtılmasından sansasyon kültürünün kurumsallaşmasına kadar birçok boyutta çeşitli meydan okumaları, yeni problemleri, hatta ve hatta tehdit ve tehlikeleri de bünyelerinde barındırıyor” ifadelerine yer verdi

“YENİ MEDYA ORTAMLARINA DÜZMECE KİMLİKLER HÜKMETMEKTE”

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, bugün geleneksel medya etiği sorunlarına yenilerinin eklendiğini, bunun da birçok nedeninin olduğunu ifade etti.

Medya etiği sorunlarının en önemli nedeninin dijital medya, yeni medya ve sosyal medyadaki kimlik karmaşası ve hatta kimliksizlik olduğunu anlatan İletişim Başkanı Altun, “Toplumsal ortamlarda her birimiz kimliklerimizle var olur, bu kimliklerimizle toplumsal rollerimizi icra ederiz. Mesleklerimizi de bu türlü icra ederiz. Bir gazeteci kimliğiyle, müktesebatıyla, toplum içindeki pozisyonuyla, ismiyle sanıyla haber yapar, habere de mührünü vurur, imzasını atar, kimliğinden iz bırakır. Bugün ne yazık ki dijital medyaya, yeni medya ortamlarına bir kimliksizlik, diğer deyişle geçersiz kimliklenmeler hükmetmektedir. Yeni medya mecralarında düzmece profillerin, çarpıtılmış kimliklerin çarçabuk oluşturulabilmesi, palavra bilgilerin, tahrif edilmiş gerçeklerin bir o kadar kolay yayılabilmesine neden olmaktadır. Hele bir de buna sansasyonun kurumsallaşması dediğimiz süreç eşlik ettiğinde, daha fazla etkileşim hevesiyle karşımıza yeni medya etiği sıkıntıları, insani, toplumsal ya da ekonomik tahribatlar çıkmaktadır” diye konuştu.

İletişim çağının vebası olarak nitelendirebilecekleri dezenformasyonun, daima birlikte hareket ederek gayret vermeleri gereken bir tehdit olduğuna dikkati çeken İrtibat Lideri Altun, dezenformasyonla uğraş kapsamında çeşitli toplumsal medya düzenlemelerini içeren yasanın geçen ay yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı olarak bu bağlamda bugüne kadar yürüttükleri faaliyetleri, oluşturdukları Dezenformasyonla Çaba Merkezi altında topladıklarını belirten İrtibat Lideri Altun, kitlesel bir silaha dönüşen ve ulusal bir güvenlik sorunu haline gelen dezenformasyonla gayretin elzem olduğunu vurguladı.

İletişim Lideri Altun, dijital medya platformlarında kullanıcıların, devasa bir enformasyon ve dezenformasyon bombardımanına maruz kaldığının bir gerçek olduğunu belirterek, hasebiyle dijital medyada şuurlu ve dikkatli formda varlık göstermenin büyük değer arz ettiğini kaydetti.

İletişim Lideri Altun, dijital medya alanında farkındalık oluşturmak için gerçekleştirdiği faaliyetler münasebetiyle UMED’i tebrik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu