Ekonomi

Fed Mart ayında bilanço tartışmalarını derinleştirecek

Federal Rezerv Lideri Jerome Powell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Fed’in bilanço küçültmesinin potansiyel olarak sonlandırılmasına ilişkin görüşmeler başlattığını duyurdu. Niceliksel sıkılaştırma (QT) olarak da bilinen süreç, Fed’in varlıklarını 1,3 trilyon dolardan fazla azaltarak toplam 7,7 trilyon dolara düşürdü. Bu indirim, Fed’in faiz artırım döngüsünden bağımsız olarak gerçekleşti ancak tamamlayıcı bir önlem olarak hizmet ediyor.

QT, Fed’in, gelirleri yeniden yatırmadan Hazine ve ipotek tahvili portföyünün bu menkul kıymetler olgunlaştıkça küçülmesine izin vermesini içeriyor. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin son toplantısının ardından basına konuşan Powell, QT sürecinin sorunsuz ilerlediğini belirtti.

Fed Başkanı, bilanço küçültme işleminin gelecekteki hızının daha net bir konu haline geldiğini ve bu konu hakkında derinlemesine tartışmaların Mart ayında yapılacak bir sonraki toplantıda planlandığını ima etti. Bu zaman çizelgesi, QT’nin birçok Wall Street analistinin beklediğinden daha uzun süre devam edebileceğini gösteriyor.

Bu haftaki FOMC toplantısı öncesinde bazı analistler, Fed’in QT’yi Mart ayı toplantısında sona erdirme planını yaz aylarında olası bir sonuç olarak açıklayacağını öngörmüştü. Ancak Powell’ın yorumları QT için daha uzun bir zaman ufkuna işaret ediyor.

Beklentiler, Fed’in Hazine tahvillerinin olgunlaşmasına izin verdiği oranı en sonunda mevcut 60 milyar dolar sınırının altına düşüreceği yönünde. QT’nin sona ereceği beklentisine rağmen Fed, yalnızca devlet tahvillerinden oluşan bir portföye dönmeyi hedeflediği için ipoteğe dayalı varlıkların aylık 35 milyar dolarlık bir limiti korumak için tükenmesine izin vermeye devam edebilir.

QT’nin yavaşlaması, onu tamamen durdurmanın öncüsü olarak görülüyor. Bazıları QT hızının daha erken azaltılmasının bilanço küçültme süresini uzatabileceğini savunuyor. Fed’in QT ile hedefi, para piyasası oranlarını bozmadan pandemiye müdahale sırasında piyasalara enjekte edilen fazla likiditeyi ortadan kaldırmaktır.

Fed’in likidite fazlasının göstergesi olarak kullanılan ters repo olanağına ilişkin Powell, bu olanak için gereken seviyeye ilişkin bir kararın bulunmadığını ve Fed’in bunun sıfıra düşmesi gibi bir durumun bulunmadığını ifade etti. Söz konusu fırsat, 2022 yılı sonunda yaklaşık 2,6 trilyon dolarla zirveye ulaştı ve Çarşamba günü 615,4 milyar dolara ulaştı.

Önümüzdeki Mart toplantısı, salgın dönemindeki para politikası önlemlerini gevşetmeye devam eden Federal Reserve için çok önemli bir nokta olacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu