Haber

İHD’den seçim raporu: Toplu oy kullanılıyor

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Bağımsız Seçim İzleme Platformu seçimlere ilişkin “Ara Gözlem Raporu”nu yayınladı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı habere göre seçim bölgelerinde yaşanan ihlaller şöyle sıralandı:

ADIYAMAN

Adıyaman Kahta’nın Eskitaş köyünde AK Parti Adıyaman İl Başkanı’nın kardeşleri jandarma ekipleri eşliğinde köyde açık oy kullandı.

ANKARA

Çankaya İlçesi Gülen Muharrem Pakoğlu Ortaokulu’nda, sandık kurulu üye belgelerini aldığı halde sandık kurulu başkanına verilen listede adı olmadığı gerekçesiyle sandık kurulunda görev alamadı. YSK, Yeşil Sol Parti adına 1174 numaralı sandıkta.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da 200’e yakın kişi bilgisi dışında sandık kurulu üyeliğine getirildiği için oy kullanamadı. Seçmenlere sandıkta oy kullanamayacakları bilgisi verildi. Seçmenler, sandık kurulu üyesi olan kişiler için gerekli olan 142 kodlu belgelere sahip olmadıkları için oy kullanamadılar.

ANTEP

Tezlere göre Antep’te 4 bin 84 seçmene Vatan Partisi’nin adına tanık olarak yazıldığı ve bilgileri dışında kayıtlı olduklarını sandıkları sandık listelerinde isimlerinin bulunmadığı, gözlemci olarak yazdıkları sandıklar hem çok uzaktaydı hem de 142 belge gelmeden oy kullanamayacakları söylendi. Şahsın 142 belge alamadığı için oy kullanamadığı öğrenildi.

GİRESUN

Giresun’da Recep Tayyip Erdoğan’ın pusulalarının daha önce de mühürlendiği iddia edildi.

İSTANBUL

İstanbul’un Fatih ilçesinde oy kullanma işleminin devam ettiği Neslişah İmam Hatip Ortaokulu’nda AK Parti gözlemcilerinin Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi bir kişiyi darp ettiği bildirildi.

Mardin

Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı kırsal Eşme Mahallesi’nde oy kullanma işlemi sırasında, AK Parti adayı Faruk Kılıç’ın yakınları toplu olarak oy kullanmak istedi. Duruma karşı çıkan Yeşil Sol Parti’li gözlemciler, yaşananları telefonla kayda almak istedi. Bu sırada Faruk Kılıç’a yakın onlarca kişi Yeşil Sol Parti gözlemcilerine saldırdı. Saldırıda Havaş Güngör ve Kemal Erbey yaralandı. İki vatandaş Kızıltepe İlçe Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

URFA

Urfa’nın Harran ilçesine bağlı Alacalı köyünde kadınların yerine erkeklerin oy kullandığı bildirildi.

HDP YSK temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki’nin Siverek’te yaptığı açıklamalara göre, Çinhisar İlçesi’ndeki Çinhisar İlköğretim Okulu’nda açık oy pusulası kullanıldığı bildirildi.

Akçakale ilçesine bağlı kırsal Gündaş Mahallesi’nde toplu halde oy kullanmak isteyen 40-50 kişilik grup, CHP’li sandık meclis üyesinin üzerine kaynar su döktü. Tezlere göre, sabah saatlerinde Gündaş Mahallesi’ndeki Kardeşler Türbesi’nde kurulan sandığa gelen 40-50 kişilik bir grup blok oy kullanmak istedi. Blok oylamaya karşı çıkan CHP’li bir sandık kurulu üyesi, kalabalığın hem fiziki hem de sözlü saldırısına uğradı.

ŞIRNAK

Şırnak’ın Roboski ilçesinde İHD üyesi ve bağımsız seçim gözlemcisi Fevzi Kara, baş korucu Hazım Babat ve yandaşlarının saldırısına uğradığı ve hafif yaralandığı bildirildi.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu