Haber

İtalyan öğrencilerden çadır kirası protestosu

İtalya’da COVID-19 salgını sonrası enflasyonda ve hayat pahalılığında yaşanan artış kiralara da yansıdı. Yükselen kira fiyatlarından şikayetçi olan Milano Teknik Üniversitesi öğrencileri, kira fiyatlarını protesto etmek için üniversitenin bahçesine çadır kurdu.

Çevre Mühendisliği öğrencisi 23 yaşındaki Ilaria Lamera, uzun süreli konut ararken bütçesi dahilinde kalacak yer bulamadığını, paylaşımlı oda kiralarının en az 700 euro olduğunu söyledi.

Lamera daha sonra artan kira fiyatlarına dikkat çekmek için kampüs bahçesine çadır kurdu. Birçok kişi Lamera’nın başlattığı harekete destek vererek kampüs bahçesinde kendi çadırlarını kurdu.

REKTÖRDEN ÖĞRENCİLERE DESTEK

Milano Teknik Üniversitesi Rektörü Donatella Sciuto, Milano’nun sadece yaşlılar ve zenginler için değil, öğrenciler için de bir şehir olması gerektiğini vurguladı ve öğrencilere destek verdi. Genç öğrencinin başlattığı eylem kısa sürede ülke çapında kendisiyle aynı sorunu yaşayan birçok üniversite öğrencisini harekete geçirdi.

Dünyanın en köklü üniversitelerinden biri olan Roma Sapienza Üniversitesi’nde öğrenciler, Rektörlük binası önünde çadır kurarak Lamera’ya takviye kuvvet verdi.

“BÜTÜN ÜNİVERSİTELERİN KONAKLAMAYI İKİNCİ SIRADA OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

“İtalya’daki tüm öğrenciler Milano Teknik Üniversitesi’nde İtalyan veya dünya mükemmelliğini görmek istediklerinden, bunun zor bir girişim olduğunu bilsek de üniversitelerin herkes için daha erişilebilir olmasını istiyoruz” dedi. protesto. Yurt ve emlak piyasası gibi konuları gündeme getirdiğinizi biliyoruz” dedi.

“MAKSİMUM TAVAN, KONTROLLÜ KİRALAMA”

Başka bir öğrenci, “Üniversitenin kendisi kulüpleri vb. desteklemiyor. Tüm öğrencilerin Milano şehrini ve üniversiteyi deneyimleme fırsatı bulmasını istiyoruz. Yerleşik olmayan öğrenciler için, akşam 7:00 veya 20:00’de trene binmek zorunda kalmadan şehri daha iyi deneyimleme fırsatına sahip olmalıdırlar. Kiralamalar söz konusu olduğunda, ikamet etmeyen öğrenciler için azami bir tavan, denetimli bir kira ve kullanılmayan binaların yenilenmesini talep ediyoruz. Uygun ve sürdürülebilir kiralama fiyatları sayesinde herkesin konaklama ihtiyacını karşılayabilecek bir durumun oluşmasını talep ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu