Haber

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale: ‘Toplanan paralar Seçim Çalışmalarında Kullanılabilir’

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından televizyonlarda yayınlanan mecra aracılığıyla 115 milyar TL yardım toplandı. Toplanan yardımın 86 milyar lirası kamu kurumlarından aktarılan paralar oldu. Ancak deprem bölgesinden yardım çağrıları gelmeye devam ediyor. UYGUN Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kalkınma Politikaları Lideri Prof. Dr. Ümit Özlale, ‘Türkiye Tek Yürek’ yardım kampanyasında toplanan yardımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kızılay’a yönelik yolsuzluk davalarını hatırlatan Özlale, AFAD’ın 5 yıldır Sayıştay raporlarında yer almadığını vurguladı; Toplanan bağışların tamamının isimleri bu kadar lekelenmiş iki kuruma verilmesi şüphe uyandırıyor” dedi.

Kısa Dalga’dan Esra Tokat’ın haberine göre ; GÜZEL Parti’den Özlale, ” Bankaların ve halihazırda Varlık Fonu’nun yönetimindeki şirketlerin yaptığı bağışlar AFAD ve Kızılay’a olduğu için buradaki kontrolsüzlük ve hesap verme sorumluluğu bu paranın nereye ve nasıl harcanacağının bilinmemesine neden olacaktır. Özetle 86 milyar TL nispeten kontrollü bir alandan tamamen kontrolsüz bir alana aktarıldı. Bunun açıklaması şöyledir: Devlet, kamu bankalarından rahat yönetemediği parayı alıp, çok daha rahat kullanabileceği emrindeki iki birliğe veriyor. Yani bu para kolayca hükümetin seçim kampanyasının finansmanı olabilir ve kimsenin canı yanmaz.diye değerlendirdi.

“Kamuoyunun kafasında soru işareti kalmaması için 86 milyar TL’nin nereye harcandığının açıklanması gerekiyor. Aksine bu şüphelerimizi güçlendiriyor. Çünkü bu geçmişte yapıldı.”

“Seçim döneminde kamu kaynaklarından alınan bu 86 milyar TL sicili çok yüksek iki derneğe verilirse biz de aynısını talep ederiz.”

Bu paranın nereye ve nasıl harcandığına dair Meclis’te bir komisyon kurulmalı ve bunun denetimi yapılmalıdır. Bu para şeffaf bir şekilde harcansın ve kuruşunun takibi yapılsın. Bu kurumlar kendilerine bu kadar güveniyorlarsa Sayıştay raporları açıklansın, harcamalarını şeffaf bir şekilde yapsınlar da biz rahatlayalım..’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu