Haber

İyi Partili Erel’den, Bakan Bozdağ’a Hakimlerin Kararlarının Arkasında Durma Çağrısı: Siz Bu Tavrınızla Hakim ve Savcılara Değil Onların Türk Milleti…

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda; Adalet Bakanlığı bütçe görüşmelerinde Bakan Bekir Bozdağ’a yargıçların kararlarının ardında durma daveti yaptı. Erel, “Siz Sayın Bakanım keşke bu kararları nedeniyle yerlerinden edilen hakim ve savcıların kararlarının arkasında durup ‘Bu kararların itiraz yeri üst mahkemelerdir. Ben savcıların, hakimlerin verdiği kararların hukukçu, Adalet Bakanı olarak arkasındayım’ deseydiniz. İşte o zaman savcı ve hakim, kararları nedeniyle kendilerini güvencede hissedebilirlerdi. Siz bu tavrınızla hakim ve savcılara sahip değil onların Türk milleti adına vermiş olduğu kararlara sahip olacaktınız” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Adalet Bakanlığı, Kişisel Verileri Koruma Kurumu, Ceza ev İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi, Hakimler ve Savcılar Kurulu, Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay’ın 2021 yılı kesin hesap kanun teklifleri, 2023 yılı bütçe kanun teklifleri ile Sayıştay raporları görüşülüyor.

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, yargının en güçlü silahsız kuvvet olduğuna dikkat çekerek, “Eğer ülkede bu kuvvet yok edilirse, bir grubun vesayeti altına girerse, kişisel ve siyasi menfaatlere alet edilirse, kısacası devletin adaleti elinden alınır ve işlemez hale getirilirse, bu temel yapı yok edilirse, ortaya çıkacak tabloyu taktirlerinize bırakıyorum. Bir ülkede adalete olan güven kaybolmuşsa, devletin tüm birimlerine olan güven ortadan kalkar. Bu bağlamda yargı devletin onuru, namusu, şerefidir. Milletin tek güvencesi, umudu ve geleceğidir” dedi.

Erel, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun dosyasına bakan hakimin görev yerinin değiştirilmesini hatırlatarak, şunları belirtti:

“İstenilen talebi yerine getiremem’ dediği için bir yılı doldurmadan Samsun’a tayin edilmesi. Buna benzer yüzlerce iddia var. Bu iddiaların doğru olması dahi adalete olan güveni yerle bir etmektedir. Adalete olan güven her gün erozyona uğramaktadır. Siz Sayın Bakanım keşke bu kararları nedeniyle yerlerinden edilen hakim ve savcıların kararlarının arkasında durup ‘Yargı bağımsızdır, beğenilmeyen kararların üst yargı merci sürgün yerleri değildir. Bu kararların itiraz yeri üst mahkemelerdir. Ben savcıların, yargıçların verdiği kararların hukukçu, Adalet Bakanı olarak arkasındayım’ deseydiniz. İşte o zaman savcı ve hakim kararları nedeniyle kendilerini güvencede hissedebilirlerdi. Siz bu tavrınızla hakim ve savcılara sahip değil onların Türk milleti adına vermiş olduğu kararlara sahip olacaktınız.”

“HAKİMLERİN CEZALANDIRILDIĞI YARGI SİSTEMİNE DÖNÜŞTÜ”

Erel, Türkiye’nin son yıllarda çağdaş demokrasiden uzaklaştığını kaydederek, “Modern demokrasiden uzaklaşmış, otoriter bir siyasi irade tarafından dizayn edilen ülke haline gelmiş. HSK bağımsız ve siyaset üstü kurum olmaktan çıkarılmış, yargı bağımsızlığından ve tarafsızlığından bahsedebilmenin ön şartı demokrasiyi, hukukun üstünlüğü benimsemiş bir hukuk devletinin varlığı, Türkiye özelinde hukukun üstünlüğünden bahsetmek imkansız hale gelmiştir… Üzülerek söz edelim ki Türk yargısı iktidarın istediği kararları veren yargıçların ödüllendirildiği, iktidar taleplerine karşı karar vermeyen yargıçların cezalandırıldığı bir yargı sistemine dönüşmüştür” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu