Ekonomi

Japonya Merkez Bankası getiri eğrisi hedef aralığını koruyor

Japonya Merkez Bankası (BoJ) aşırı gevşek para politikasını değiştirmezken getiri eğrisi hedef aralığını artı/eksi yüzde 0,5 seviyesinde tuttu.

BoJ’un dün başlayan ve bugün sona eren para politikası toplantısında alınan kararlar açıklandı.

Buna göre banka, politika faizini değiştirmeden yüzde eksi yüzde 0,1’de ve getiri eğrisi hedef aralığını artı/eksi yüzde 0,5’te tuttu.

Söz konusu kararı oybirliği ile alan BoJ, sınırsız miktarda devlet tahvili ve yıllık 12 trilyon yen borsa yatırım fonu (ETF) ve yıllık 180 milyar yen Japon gayrimenkul yatırım fonu (J-REIT) alımına devam edeceğini açıkladı.

Politika metninde, Japon ekonomisine yönelik belirsizliklerin oldukça yüksek olduğu ve bu konuda emtia fiyatları, ekonomik aktivite ve yurt dışındaki fiyat hareketlerinin ön plana çıktığı vurgulanırken, yerli firmaların fiyat ve fiyat belirleme davranışlarının önemli ölçüde değiştiğine değinildi. söz konusu belirsizliklerde de etkili oldu.

Japonya’nın enflasyon oranlarının 2023 Nisan ayında iddia edilen seviyelerin üzerinde olduğuna dikkat çekilen metinde, ülkede enflasyonda değişim sinyallerinin görülmeye başlandığı bildirildi.

Metinde, enflasyondaki yukarı yönlü seyrin sürmesi durumunda gevşek para politikasının etkisinin reel faizler üzerinden güçleneceğine dikkat çekilirken, uzun vadeli faizlerin kontrol altında tutulmasının tahvil piyasalarının işleyişini etkileyebileceği ifade edildi. ve volatiliteyi arttırır.

Böyle bir durumda getiri eğrisi bandının genişletilebileceği ve süregelen belirsizlikler nedeniyle bankanın yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşana kadar gevşek para politikasını sürdüreceği metinde belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu