Haber

Karamürsel’de yol yapımı için sökülen zeytin ağaçları parklara dikildi

Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde yol yapmak için sökülen zeytin ağaçları park ve bahçelere dikildi.

Samanlı zeytinleriyle ünlü ilçede belediye tarafından kamulaştırılarak 250 zeytin ağacı sökülerek yeni yol açıldı.

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, çalışmalarda sökülen zeytin ağaçlarının ilçedeki başka arazilere dikildiğini belirterek, zeytin ağacını odun olarak görmediklerini, imar planlarıyla yok olmasına izin vermediklerini söyledi. .

“Bereket simgesi zeytin ağacı cimri değildir, baksanız da bakmasanız da insanlara hep meyve verir. Yaşı kaç olursa olsun yaşaması, doğaya kazandırılması gerekir.” Yıldırım, “Bugün ana tema şu. İmar planları yapılıyor, yeni yollar açılıyor. İmar planı yapılan yollarda ya da bizim açtığımız yollarda zeytin ağaçları olabilir. Yapı yapmamıza engel olsa bile. veya yol yapmak olsun, işletmeci arkadaşlarımızın hiçbiri o zeytin ağacına odun gözüyle bakmaz.” sözlerini kullandı.

Doğadaki tüm canlıların hakları için zeytin ağaçlarının korunması gerektiğine işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu:

“Belediye olarak yüzlerce hatta bin yıllık ağaçları ev yapmak, yol yapmak için yok etmemeye özen gösteriyoruz. Zeytin ağacının yıkılmaması gereken bir ağaç olduğunu belirtmek isterim. Belediye olarak bölgenin en değerli geçim kaynaklarından biri olduğu için, “Bölgedeki zeytin ağaçlarını koruyoruz. Kaldırdığımız zeytin ağaçlarını ilçemizin çeşitli yerlerindeki park ve bahçelere dikiyoruz. Şimdiye kadar 250’ye yakın zeytin ağacını kökünden söküp başka yerlere diktik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu