Haber

KKTC Dışişleri Bakanı’ndan ülkesinin TDT gözlemci üyeliğini eleştiren AB’ye yanıt Açıklaması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, ülkesinin Türk Devletleri Teşkilatına (TDT) gözlemci üyeliğini eleştiren Avrupa Birliğine (AB) reaksiyon gösterdi.

KKTC Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Ertuğruloğlu, “Türk Devletleri Teşkilatı Gözlemci üyeliğimizle ilgili açıklama, AB’nin geleceğimize kendi çıkarları doğrultusunda hükmedebileceği sanısını tahammül edilmez bir boyuta taşımıştır. Türkiye’nin Türk Devletleri Teşkilatının kararını duyuran açıklamalarını reddetmek veya Teşkilata üye devletleri uyarmak, kendi üyelerine dahi söz geçiremeyen Avrupa Birliğinin haddi değildir.” tabirlerini kullandı.

Ertuğruloğlu açıklamasında, bir öteki memleketler arası kuruluşun kararlarına karışma hakkı olmadığını düzgün bilen AB’nin, KKTC’nin varlığına duyduğu hazımsızlığa yenilerek, komik duruma düştüğünü belirtti.

AB’nin açıklamasında, doğrudan KKTC ile ilgili yer alan unsurların kabul edilemez, ayrıca tümüyle yanlış olduğunu vurgulayan Ertuğruloğlu, şu görüşlere yer verdi:

“Kıbrıs Türk halkının kendi kaderini kendi tayin etme hakkını, Kıbrıs adası üzerindeki meşru hak ve çıkarları ile Kıbrıs’ın geleceği üzerinde en az Rum tarafı kadar kelam sahibi olduğu gerçeğini göz arkası etmeye devam eden Avrupa Birliğine artık son çağrılarımızdır. AB, Rum tarafını, tek taraflı olarak üyesi yaparak başladığı yanlış kararlar zincirine yeni halkalar eklemektedir. Bu durum başta üye ülkelere ziyan verebilecek bir çıkmaza sebebiyet verecek bir boyuta gelmektedir.”

Gerek Rumlar, gerekse AB’nin, Kıbrıs sorunu için herhangi bir çözüm şekli dikte etme hakkına da erkine de sahip olmadığını belirten Ertuğruloğlu, “Tüm bu gerçeklerin şuuruyla, Kıbrıs Türk tarafı olarak gelinen etapta iki devletli tahlilin en hakikat ve sonuç verici model olduğuna dair inancımız artarak devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

AB’nin açıklamalarının, yanlı yaklaşımının artık değerini yitirmeye başlamasından ve KKTC’nin yeni vizyonunun zemin bulmasından duyduğu rahatsızlığı yansıttığını belirten Ertuğruloğlu, şunları kaydetti:

“Avrupa Birliği, özgür iradesini iki devletli tahlilden yana kullanan Kıbrıs Türk tarafı ve halkına yönelik bedel ödetme, baskı yapma ve her alanda haklarını kısıtlama siyasetine, esasen kendi kıymetleri doğrultusunda, bir an evvel son vermelidir.”

Ertuğruloğlu, açıklamasında ayrıyeten AB’nin mevcut tavrının devam etmesi halinde KKTC hükümeti olarak AB ile münasebetlerin acilen gözden geçirilerek, yeni bir düzenlemeye gitme tarafında kararlı olacaklarını tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu