Haber

LÖSEV Başkanı Ezer’den ‘Hatay’ uyarısı: Kanser fırtınası esiyor

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer, Hatay’da herhangi bir savunma yapılmadan moloz taşınmasına ilişkin, “Bütün iş makinaları tozu alarak çalışıyor, molozlar dere yataklarına ve tüm şubelere dökülüyor. Çöplük alanlarında Asi. Bu, kanserin bir ay öncesinden başlayarak önümüzdeki 50 yıl içinde burada patlayacağı anlamına geliyor. Bir kanser fırtınası esiyor ve kimsenin umurunda değil. Buna karşı önlem alınmasını istiyoruz, gördüğünüz bu çocukları daha fazla kurban etmeyelim. Yeni çocukları kanser ve lösemiye düşürmeyelim” dedi.

Üstün Ezer, Hatay Ortak Sorun (YURT) Kurulu’nun davetiyle dün Antakya’da oluşturulan insan zinciri alanında “Kültürel mirasımıza sahip çıkıyoruz” dedi. ANKA’nın haberine göre LÖSEV Başkanı Ezer, afet bölgesinde taşınan enkazdaki asbest tehlikesine karşı uyarıda bulunduğunu yaptığı konuşmada şunları söyledi:

‘Kanser Fırtınası Esiyor’

“Antakya, Antakya halkınındır, buna kimse göz yummamalı, başka plan ve programlar proje üzerinden ilerletilmemelidir. 1936’da verdiğimiz kurtuluş çabasını hala veriyoruz. Burada lösemili çocuklarımızın da olduğunu görünce üzüldüm. Moloz dolu tüm kamyonları çekebilirsiniz ve onlar bizim tarihimiz, hayatımızdır. O molozun üzerini muşamba ile örtmeye bile tenezzül etmiyorlar. Tüm iş makineleri tozu alarak çalışmakta ve moloz Asi’nin çöplüklerine, dere yataklarına ve tüm kollarına dökülmektedir. Bu, kanserin bir ay öncesinden başlayarak önümüzdeki 50 yıl içinde burada patlayacağı anlamına geliyor. Bir kanser fırtınası esiyor ve kimsenin umurunda değil. Bu asbest tüm yeraltı sularına iner.

‘Yeni çocukları kanser ve lösemi yapmayalım. BU İŞE SON VERELİM’

Tıp fakültesine girdiğimizde bize öğretilen ilk şey asbest eşittir kanserdir. Bu toplumu, toprakları bu kadar asbest yüküyle kirletemezsiniz. Buradan elde edilen her şey, içme suyu, solunan hava asbest içerecektir. Bu, önümüzdeki yıllarda tüm deprem bölgelerinde artışı sonsuz olan bir kanser vakasıyla karşı karşıya kalacağımız gerçeğine eşittir. Buna karşı önlem alınmasını istiyoruz, gördüğünüz bu çocukları daha fazla kurban etmeyelim. Yeni çocukları kanser ve lösemi yapmayalım. Bu şeye bir son verelim. Kanser hepimizin ortak sorunu, Hatay hepimizin acil ve ortak sorunu. Bu bahiste sivil toplum kuruluşlarını, insanları, Antakyalıları ve çocukları göz ardı edemezsiniz. Herkesi sağduyulu davranmaya davet ediyorum.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu