Haber

NATO’dan Ukrayna’ya kış için destek sözü

NATO’ya üye ülkelerin dışişleri bakanları Romanya’nın başşehri Bükreş’te yılın beşinci toplantısında bir araya geldi. İki gün sürecek toplantının ilk gününde Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşını ele alan dışişleri bakanları, saldırıların püskürtülmesinde Ukrayna’ya takviyenin süreceğini taahhüt etti.

Aralarında Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da bulunduğu NATO dışişleri bakanları yaptıkları ortak açıklamada, “Ukrayna’nın direnme yeteneğinin güçlenmesi, halkın korunması ve Rusya’nın dezenformasyon kampanyalarına ve yalanlarına karşı konulması için Ukrayna’ya dayanağın artarak süreceği” söz edildi. Müttefiklerin güç altyapısının tekrar inşası ve roket taarruzlarından sivil halkın korunmasında Ukrayna’ya yardım edeceği belirtilerek, Ukrayna’ya dayanağın gerekli olduğu mühlet boyunca sürdürüleceği vurgulandı.


NATO Genel Sekreteri Jens StoltenbergFotoğraf: Andrei Pungovschi/AFP/Getty Images

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, Ukrayna’ya yapılacak ek mali yardım ile yakıt ve elektrik jeneratörlerinin finansmanının sağlanacağını açıkladı. Stoltenberg düzenlediği basın toplantısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i “Ukraynalıların donması veya kaçması için kışı silah olarak kullanmaya çalışmakla” suçladı. NATO’nun bu toplantısının Ukrayna’ya dayanağın devam edeceğine dair güçlü bir bildiri olduğunu kaydeden Stoltenberg, NATO’nun savaş taraf olmadığını, ancak Ukrayna’ya dayanağı sürdüreceğini vurguladı.

Baerbock: Rusya soğuğu silah olarak kullanıyor

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, Rusya’yı “soğuğu silah olarak kullanmakla” suçladı. Baerbock, “Rusya Devlet Başkanı’nın soğuğu savaş silahı olarak zalimce kullandığını görüyoruz, bu memleketler arası hukukun yanı sıra bizim medeniyetimizden de kopuşu gösteriyor” şeklinde konuştu.


Almanya Dışişleri Bakanı Annalena BaerbockFotoğraf: Andreea Alexandru/AP Photo/picture alliance

Rusya’nın Ukrayna kentlerine yönelik bombardımanına işaret eden Alman Bakan, “Altyapı taammüden gaye alındığında, çocukların, yaşlıların, ailelerin donması, susuz ve aç kalması da göze alınıyor” dedi. Ukrayna’da altyapının yeniden inşasının yanı sıra jeneratörler sevkiyatından ambulanslara, battaniyelere kadar insani yardımın gündemlerinde olduğunu ifade eden Baerbock, Almanya’nın Ukrayna’ya yardım için 150 milyon euro ayırdığını da sözlerine ekledi.

ABD’den 53 milyon dolar ek yardım

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Ukrayna’ya 53 milyon dolar ek yardıma hazır olduklarını açıkladı. ABD, bu yardım ile “elektrik şebekesinde önemli ekipmanların sağlanmasını” hedefliyor. ABD’nin yardım paketi ile ülkenin altyapısı için gereken aygıtların ve araçların tedarik edilmesi amaçlanıyor. ABD, daha evvel de jeneratör tedariki için 55 milyon dolar acil yardım kelamı vermişti.

Geçen haftalarda Rusya, Ukrayna’nın altyapısına yönelik taarruzları artırmış, milyonlarca kişi susuz, elektriksiz kalmış, ısınma imkanı bulamamıştı.

Reuters, dpa/JD, BÖ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu