Haber

Pakistan Başbakanı Şerif, depremden etkilenen illerden Adıyaman’ı ziyaret etti

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından Adıyaman’da incelemelerde bulundu.

Adıyaman Havalimanı’na uçakla gelen Şerif’i Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş karşıladı. Burada Şerif, Pakistan’dan getirilen yardımları Türk yetkililere teslim etti.

Pakistan Başbakanı Şerif, Adıyaman İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü yanındaki enkazda Pakistan arama kurtarma grubunun çalışmalarını inceledi. Şerif burada Pakistanlı grup tarafından kurtarılan ailelerle görüştü.

Şahbaz Şerif, Karaismailoğlu ve Muş’tan depremle ilgili brifing aldı.

“Türkiye ile aile gibiyiz”

Adıyaman Üniversitesi AFAD Koordinasyon Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında Şerif, Adıyaman için “Bu muhteşem şehir 6 Şubat gecesi Türkiye’yi ve şehri vuran en yıkıcı depremle yerle bir oldu” dedi. söz konusu.

Türkiye ile Pakistan arasındaki güçlü bağlara işaret eden Şerif, “Türk hükümetinin ve halkının mükemmel cömertliğini ve nezaketini unutamayız.” ifadesini kullandı.

Şerif, depremlerin hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak taziyelerini ve yardım tekliflerini ilettiklerini söyledi.

“Türkiye ile bir aileyiz” Şerif, Türkiye ve Pakistan’ın iki millet, bir kalpte iki ruh gibi olduğunu söyledi.

Pakistan’ın hemen kışlık çadır, battaniye ve diğer ihtiyaçların yanı sıra arama kurtarma ve sağlık ekiplerine ulaştırıldığını anlatan Şerif, “Şehirdeki yıkımı az önce gördüm, evler, işyerlerinin hepsi yıkılmış durumda. Bundan hiç şüphem yok.” cesur ve cesur Türk halkı bu krizin üstesinden gelmek için çok çalışacaktır. Ancak buradaki yıkım çok büyük. Bu, hayal gücünün çok ötesinde.” değerlendirmesini yaptı.

“Bu yas ve yıkım sürecinde yanınızdayız”

Binlerce çocuğun okula, aileye ve yuvaya ihtiyacı olduğuna dikkati çeken Şerif, “Yorulmadan çalışan Türk kardeşlerim ve bakanlarımla çok gurur duyuyorum. Yorulmadan çalışıp çok sayıda insanı enkazdan kurtaran Pakistan ekibiyle de gurur duyuyorum.” dedi.

Türkiye’nin önünde uzun bir yol olduğuna dikkati çeken Şerif, şöyle devam etti:

“220 milyon Pakistanlının sizler için gönderdiği mesajı Türk kardeşlerime iletmek istiyorum. Ailenizin yanındayız, sizden hiçbir yardımı esirgemeyeceğiz. Bu yas ve yıkım sürecinde yanınızdayız, ayrılmayacağız. yalnız sen Pakistan’ı yalnız bırakmadığın gibi 2010’da sel olduğu gibi deprem olunca da. Pencap’ın güneyi onunla.”

“Türk hükümetinin ve halkının cömertliğini ve nezaketini nasıl unutabiliriz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın sel felaketinin ardından yardım topladığını hatırlatan Şerif, “Türk devletinin ve halkının bu cömertliğini, iyiliğini nasıl unuturuz” dedi. söz konusu.

Şerif, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine ilişkin, “Cumhurbaşkanı kardeşimle görüşmemden sonra stratejimizi değiştirdik. Daha önce kışlık çadır, battaniye ve erzak gönderiyorduk. Şimdi sadece ısıtmalı ve şömineli kışlık çadırlara ağırlık vereceğiz. koruma.” dedi.

Türkler ile Pakistanlıların kardeş olduğunu vurgulayan Şerif, “Ayrı dilleri konuşuyoruz ama birbirimizi çok iyi anlıyoruz. Binlerce kilometre uzakta yaşıyoruz ama kardeşlerimizin duygularını onlar uyurken bile paylaşıyoruz.” görüşlerini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu