Haber

Pakistan Talibanı ateşkesi sonlandırdı, saldırı emri verdi

Pakistan Talibanı (Tehrik-i Taliban Pakistan-TTP), hükümet ile varılan ateşkes mutabakatını sonlandırdığını duyurdu. Üyelerine, ülke çapında akın düzenleme buyruğu veren TTP bildirisinde, “Farklı bölgelerde mücahitlere yönelik askeri operasyonlar devam ettiği için, ülkenin neresinde olursanız olun saldırı gerçekleştirmeniz zorunludur” tabirleri kullanıldı. İslamabad hükümetinden hususla ilgili bir açıklama yapılmadı.

TTP’nin ateşkesi sonlandırma kararı, Pakistan’da ordunun başına geçen Kara Kuvvetleri Kumandanı Asım Munir’in vazifesi devralmasından bir gün evvel gerçekleşti.

NE OLMUŞTU?

Afganistan Talibanı’nın teklifiyle İslamabad ile TTP ortasında Ekim 2021’de barış görüşmeleri başlamış ve bir aylık ateşkes ilan edilmişti. Tarafların birbirlerini verilen taahhütlere uymamakla suçlaması üzerine görüşmeler devam etmemişti. Bu yıl nisanda tekrar başlayan görüşmelerin ardından Pakistan ile TTP, 10 Mayıs’ta ateşkes konusunda anlaşmıştı. Bununla birlikte güvenlik kaynakları, kelam konusu ateşkesin kırılgan olduğuna dair açıklamalarda bulunmuştu.

TTP, 2007’de 13 örgütün birleşmesiyle kuruldu ve o tarihten bu yana Pakistan’da sivilleri ve askerleri amaç alan ataklar düzenledi. Pakistan’ın, terör örgütü TTP’ye yönelik askeri operasyonlarında 2014’ten bu yana 5 binden fazla örgüt mensubu ölü ele geçirildi, 700’ün üzerinde asker hayatını kaybetti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu