Yaşam

Süleymaniye Camii’nin siluetini bozan inşaat, AK Parti ve MHP’lilerin oylarıyla onaylandı.

İstanbul Fatih’te bulunan ve Mimar Sinan’ın ‘kalfalık eseri’ olarak nitelendirdiği tarihi Süleymaniye Camii’nin siluetini bozan tartışmalı plan değişikliği. AK Partili ve MHP’li İBB Meclisi üyeleri bir kez daha ‘evet’ dedi. Teklif, AK Parti ve MHP meclis üyelerinin oy çokluğuyla yeniden kabul edildi.

Cumhuriyet’ten Gökhan Kam’ın haberine göre, Aralık ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) meclis toplantısında Fatih’te plan değişikliği gündeme geldi. İstanbul 4 Nolu KVKB Müdürlüğü’nün olumlu görüşü plan değişikliği raporuna eklendi ve İBB meclisi Aralık ayı meclis toplantısında yeniden oylandı. Teklif, AK Parti ve MHP meclis üyelerinin oy çokluğuyla yeniden kabul edildi.

Ne oldu?

Kentsel dönüşüm çalışmalarının yürütüldüğü tarihi Süleymaniye semtine bağlı Fatih Demirtaş Mahallesi’nde İlim Yayma Vakfı için yapılan ve 2024 yılında tamamlanması planlanan bina, kentin siluetini bozduğu gerekçesiyle tepkilere neden oldu. Süleymaniye Camii. Geçen yıl eylül ayındaki Meclis oturumunda gündeme gelen İBB’nin plan değişikliği, CHP ve DÜZGÜN Partililerin ‘hayır’ oyu almasına rağmen AK Parti ve MHP’lilerin oybirliğiyle kabul edildi. evet oyu.

Onaylanan plan değişikliğine olumlu görüş bildiren İstanbul 1 Nolu Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kapatılarak söz konusu kurulun görev ve yetkileri İstanbul 4 Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğüne devredildiğinden, plan değişikliği önerisi için koruma kurulundan yeniden görüş istendi. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu