Ekonomi

Ticaret Bakanlığı, “Dış Ticaret Beklenti Anketi”ni yayınladı

Ticaret Bakanlığı’nın bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin ihracat beklenti endeksi bir önceki çeyreğe göre 9,2 puan artarak 105,3 oldu. İthalat beklenti endeksi ise 23,8 puan azalarak 102,3 oldu.

Ticaret Bakanlığı, 2023 yılı ikinci çeyreğine ilişkin Dış Ticaret Beklenti Anketi’ni açıkladı.

Buna göre, ihracat beklenti endeksi bu dönemde bir önceki çeyreğe göre 9,2 puan arttı. Yılın ilk çeyreğinde 96 olan endeks, ikinci çeyrekte 105,3’e yükseldi. Bir önceki yılın birebir dönemine göre endeks 16 puan geriledi.

Önümüzdeki 3 aya ilişkin ihracat beklentisi, ihracat sipariş beklentisi, mevcut kayıtlı ihracat sipariş düzeyi ve son 3 aylık ihracat sipariş düzeyine ilişkin değerlendirmeler endeksi artırıcı yönde etkiledi.

Beklenti endeksini içe aktar

Bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin ithalat beklenti endeksi ise bir önceki yılın son çeyreğine göre ???????23,8 puan azalarak 102,3 oldu. Endeks geçen yılın aynı dönemine göre 8,3 puan geriledi.

İthalat beklenti endeksi, önümüzdeki 3 aya ilişkin ithalat birim fiyat beklentisi ve halihazırda kayıtlı olan ithalat sipariş seviyesi sorusuna ilişkin değerlendirmeler azalırken, son 3 aylık ithalat sipariş seviyesi sorusu soruyu artırıcı yönde etkiledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu