Teknoloji

Doğa bize bir şey anlatmaya çalışıyor: Yengeçler bile artık plastiği kabuk olarak kullanıyor

Polonya’daki Varşova Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, son birkaç yılda çevrimiçi platformlarda ortaya çıkan münzevi yengeçlerin yaklaşık 29.000 fotoğrafını inceledi. Araştırmacılar bu manzaraların en az 386’sındaki canlıların Kabuklar için plastik kullanılıyorkeşfettiler.

Araştırmacılar, sorunun dünyanın tropikal bölgelerinde bulunan 16 karasal keşiş yengeci türünden en az 10’unu etkilediğini tahmin ediyor. Münzevi yengeç kabuklarındaki bu artan plastik eğilimi, şu anda gezegenimizi çevreleyen ve her geçen gün büyümeye devam eden sorunların altını çiziyor.

En önemlisi, plastik keşiş yengeç kabukları dişi keşiş yengeçleri için daha çekici olabilir. Bu plastikler genellikle geleneksel deniz kabuklarından daha hafiftir ve hatta özellikle kirli plajlarda ve ortamlarda kamuflaj olarak bile kullanılabilir. Ancak bu, büyüyen plastik atık sorununun olumlu bir etkisi olarak görülmemelidir.

Sonuçta plastik kabukların kendilerini seçen keşiş yengeçleri üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmadığı şu anda bilinmiyor. Ancak bu, gezegendeki kirliliğin kontrolden çıktığının açık bir göstergesi ve keşiş yengeçleri bile bunu fark ediyor.

Araştırmacılar, plastik münzevi yengeç kabuklarının bu canlıların davranışlarını ve evrimini nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için bir takip çalışmasını tamamlamayı planlıyor.

haber-almus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu